Kullancs kiszedése
Kullancs kiszedése szakszerűen
Ismerje, hogyan történik a kullancs kiszedése szakszerűen. A kullancs kiszedése gyorsan és szakszerűen kell, hogy megtörténjen! A statisztikák szerint ha a fertőzött kullancs 24 óráig van a bőrben, akkor már biztos, hogy át is adja a kórokozót! Rendkívül fontos, hogy a bőrbe fúródott, táplálkozását megkezdő kullancsot mihamarabb eltávolítsuk. A kullancs kiszedése nagy óvatosságot igényel, különben a fertőzés veszélyét kockáztatjuk!
Kullancs kiszedése; 2 fő szabályt tartsunk szem előtt!
A kullancs által hordozott kórokozók átvitele jellemzően a beszúrást követő néhány óra múlva történik.
- A bőrben rögzült kullancsot az észlelést követően késlekedés nélkül el kell távolítani.
- A kullancs kiszedése szakszerűen történjen!
Az első 24 óra kritikus
Ha a kullancs kiszedése szakszerűtlen, az eltávolítás során is kaphatunk fertőzéseket, ezért csak lefertőtlenített eszközöket használjunk!
A statisztikák szerint ha a fertőzött kullancs 24 óráig van a bőrben, akkor már biztos, hogy át is adja a kórokozót! Rendkívül fontos, hogy a bőrbe fúródott, táplálkozását megkezdő kullancs kiszedése mihamarabb megtörténjen. Az első 24 óra a kritikus intervallum, ez idő alatt késlekedés nélkül el kell távolítanunk a kullancsot!
Kullancs kiszedés eszközei
A kullancs eltávolításához használhatunk csipeszt vagy ha nincs más a szabadban kéznél, túra kést vagy bicskát.
Gyógyszertárakban beszerezhetünk fertőtlenítő géleket, fertőtlenítő törlőkendőket, alkohol mentes jód-oldatot (polyvidon-jód oldat) vagy sebészeti alkoholt (70%-os alkohol, Alcoholum dilutum 70%) illetve sebbenzint.
Kullancs kiszedés folyamata
Ezekkel a kémszerekkel fertőtlenítsük eszközünket, majd ha kullancs kiszedése megtörtént, a visszamaradt sebet is fertőtlenítsük és zárjuk le sebtapasszal vagy steril gézzel.
A használt eszközöket a a kullancs kiszedése után is fertőtlenítsük le és ne feledkezzünk meg a kezünkről sem az esetleges szennyeződések miatt!
Az eltávolított kullancsot egy műanyag fiolában, vagy tégelyben tároljuk, mert ha gond lenne később, a kullancs vizsgálható fertőző betegségek kórokozóira!
Kullancs csípés esetén nem kell pánikba esni és azonnal orvoshoz fordulni. Az a fontos, hogy minél hamarabb szabaduljunk meg a parazitától és a kullancs kiszedése szakszerűen történjen meg. Jegyezzük fel a kullancs csípés helyét és időpontját. Ha elpusztítjuk a kullancsot, vagy annak a tetemét mindenképpen égessük el, ez a legbiztosabb módja a kórokozók elpusztításának.
További információ a kullancs kiszedése témakörében
- Tovább >> Kullancs kiszedése 10 pontban
- Tovább >> Mit tilos tennem kullancs kiszedése közben?
- Tovább >> Kullancs kiszedése: tények és tévhitek